28 Haziran 2008 Cumartesi

ALTERNATİF PDF OKUYUCULARI


Taşınabilir Belge Biçimi (Portable Document Format) hem ticari hem de günlük kullanımda sıkça karşılaşılan dosya formatlarından biridir. PDF dosya biçiminin güzel yanı belgeyi internette erişime açabilmenizin yanında özgünlüğünün de korunabilmesini sağlamasıdır. PDF dosyalarını görüntüleme amacıyla kullanıcılar genelde Adobe' un sitesinden ücretsiz elde edebilecekleri Adobe Acrobat Reader yazılımını kullanırlar. Ancak, PDF dosyalarını okumak için Adobe Acrobat Reader kullanmak zorunda değilsiniz. Piyasada Adobe Acrobat Reader' dan başka birçok PDF okuyucu ve görüntüleyici mevcut. Kullanıcılar Acrobat Reader' dan başka araç kullanmaya iten başlıca sebepler; Acrobat Reader' ın PDF dosyalarını uzun bir sürede açması (özellikle büyük PDF dosyalarını açmak çok sinir bozucu olabiliyor), sistem kaynaklarını ciddi şekilde tüketmesi, sadece bir iş için (PDF dosyalarını okumak) kullanılacak olmasına rağmen hard diskte önemli bir alan kaplaması vb. nedenler gösterilebilir. Eğer siz de bir değişiklik yapmak isterseniz aşağıdaki PDF okuyucularından bazılarını deneyebilirsiniz.

Foxit Reader
Foxit Reader yaklaşık 2.55 mb. lık boyutuyla en küçük PDF okuyucularından biri. Kullnıcılar bu araçla PDF dosyalarını görünteleyebilir ve yazdırabilirler. Foxit Reader belgeleri çok hızlı açar ve nerdeyse Adobe Acrobat Reader' ın içerdiği tüm özellikleri içerir. Bu programla aynı zamanda PDF dosyalarını özgün belge formatına da çevirebilirsiniz. Foxit Reader 2.3 versiyonuyla birlikte içerdiği Multimedya Oynatıcısıyla PDF dosyalarının içindeki ses ve video bileşenlerini oynatma özelliğine sahiptir. Ücretsiz bir program olan Foxit Reader' ı buradan indirebilirsiniz.

Cool PDF Reader
Bu 'Cool' uygulama 626 kb. lık boyutuyla dünyanın en az yer kaplayan PDF okuyucusudur. Bu küçük araç bir yükleme gerektirmez sadece indirdiğiniz dosyayı sıkıştırılmış klasörden çıkartırsınız ve program kullanıma hazırdır. Cool PDF Reader PDF dosyalarını okur, yazdırır ve hatta TXT, BMP, JPG, GIF, PNG, WMF, EMF, EPS dosya tiplerine çevirir. Aynı zamanda tam ekran PDF slayt gösterileri de yapabilir. Programı buradan indirebilirsiniz.

PDFescape
PDFescape web tabanlı PDF okuyucusu, düzenleyicisi, form doldurucusu ve form tasarlayıcısıdır. Eğer PDF dosyasını Adobe Acrobat Reader ile düzenlemek isterseniz bu size 299 dolara patlar ancak aynı işlemi PDFescape ile ücretsiz yapabilirsiniz.

PDF Hammer
PDF Hammer bir başka web tabanlı PDF okuyucusudur. Okumanın yanında PDF dosyalarını düzenleme, birleştirme, şifre yöntemiyle koruma gibi özellikleri de kullanıcılarına ücretsiz bir şekilde sunar.

2 yorum:

Devremülk dedi ki...

PDF bu konuda iyi bir ürün bence

Adsız dedi ki...

AdobeReader elbette en iyisi ama onun sorun çıkardığı durumlarda Foxit iyi bir alternatif...