10 Mayıs 2008 Cumartesi

UBUNTU 8.04 HARDY HERON İNCELEMESİ

Bildiğiniz gibi geçtiğimiz günlerde Ubuntu' nun son versiyonu 8.04 yayınlandı. Peki şimdiye kadar ki sürümler arasında en çok beklenenlerden biri olan Hardy Heron kod adlı 8.04 LTS ne gibi yeni özellikler getiriyor? Bu incelemede Ubuntu' nun bu son versiyonunu ele alacağım.

Öncelikle Ubuntu 8.04 Bir LTS (Long Term Support) sürümü. Bu da masaüstünde 3 sene server larda ise 5 sene güvenlik desteğine sahip olduğu anlamına geliyor. LTS sürümlerinde daha çok stabilite ve güvenliğe önem verilir ama tabii ki bu Hardy Heron' da ciddi yenilikler yok demek değil.

ÖZELLİKLER

Ubuntu 8.04, Gnome masaüstü ortamının en son kararlı sürümü olan 2.22 ile birlikte geliyor. İlk bakışta göze çarpan bir yenilik olmamasına rağmen önceki sürüme göre bazı geliştirmeler mevcut. Öncelikle GVFS eski Gnome-VFS' nin yerini alıyor. GVFS' nin en önemli özelliği uygulamaları eski sisteme göre daha entegre ve hızlı bir şekilde açması. Gnome 2.22 ile birlikte gelen başka uygulamalar; Webcam kullanımı için Peynir (Cheese), eski standart bittorent istemcisi yerine Transmission adı verilen basit ve arayüzü Utorrenti andıran bittorent istemcisi, Firefox 3 Beta 5, cd/dvd yazmak için Brasero gibi programlar yüklü geliyor.Webcam için Peynir güzel ve yeterli bir program. Geliştiriciler Firefox 3 Beta 5' i yeterli derecede kararlı görmüş olacaklar ki 8.04' e dahil etmişler. Ancak bence Firefox 3 daha hazır değil o yüzden haziran ayında çıkacak kararlı sürüm gelene kadar Opera ile yoluma devam edeceğim. Zaten Ubuntu 8.04 için haziran ayı içerisinde bir paket güncelleştirmesi yapılacak muhtemelen firefox ta bu pakete dahil edilecektir. Brasero Nero' nun yerini tutabilecek kadar iyi değil ancak yeterli. Gnome' un yeni sürümüyle birlikte Sistem Gözlemcisi de grafiksel anlamda biraz değiştirilmiş.
 


Hardy Heron 2.6.24-16 kerneliyle birlikte geliyor. Gözlemlediğim kadarıyla Bluetooth bağlantıları kurma özelliği geliştirilmiş. 7.10 bu konuda en azından benim tecrübeme göre başarısızdı. 8.04' te ise bluetooth bağlantısı kurmak için tek tuşa basmak yeterli.

GÜVENLİK VE KARARLILIK

Daha önce de söylediğim gibi 8.04 LTS sürümü olduğundan köklü değişiklikler yerine kararlılık üzerine eğilmiş bir sürüm. Yeni güvenlik özelliklerinden biri PolicyKit adı verilen ve kullanıcılara ve gruplara izin ve kısıtlamalar verilmesini sağlayan başarılı ve kullanımı kolay bir uygulama. Ayrıca artık ağ ayarlarını değiştirirken önce şifrenizi girmenizi istiyor bu da güzel bir güvenlik önlemi. Bunların dışında özellikle serverlerı hedeflemiş hafıza koruma sistemi, uygulama kural desteği gibi özellikler de mevcut.

SONUÇ

Eğer Windows' a özgü bazı profesyonel uygulamalar kullanmıyorsanız Ubuntu 8.04 günlük kullanım için gayet yeterli bir işletim sistemi. Linux için de bazı oyunlar mevcut ama tabii ki Windows kadar geniş kapsamlı değiller. Farklı bir tecrübe için Ubuntu' yu denemenizi tavsiye ederim.

Hiç yorum yok: