27 Şubat 2008 Çarşamba

MİCROSOFT' UN AKTİVASYON CRACKLERİNE ÖNLEMİ: KB940510

Microsoft, daha önce de belirttiği gibi, en çok kullanılan iki Vista "korsan" aktivasyon şekli olan OEM Bios Crack ve Grace Timer Stop' u engelleyecek olan güncelleştirmeyi Windows Update aracılığıyla yayınladı. KB940510 kodunu taşıyan güncelleştirme "Önemli" sınıflandırmasında yayınlandığı için otomatik güncelleştirmesi açık olan sistemlerde sorgusuz sualsiz yüklenecek. Daha önce bu güncelleştirmenin Vista SP1 ile birlikte piyasaya sürüleceği düşünülüyordu ancak Microsoft güncelleştirmeyi Windows Update ile dağıtmayı tercih etti.
Peki bu güncelleştirme "korsan" bir şekilde aktive edilmiş bir Vista versiyonuna yüklendiğinde ne oluyor? Bu güncelleştirme yasadışı aktivasyon araçlarını "tespit" ediyor ve kullanıcıyı herhangi bir şekilde orijinal etkinleştirmeye zorlamıyor. Ancak bazı sistemlerde kilitlemeye neden olduğu da belirtilmiş. Eğer bu güncelleştirmeyi yüklemek istemiyorsanız şunları yapmanız yeterli;
-Otomatik güncelleştirmeleri kapatın.
-Windows Update' i açın ve manual olarak güncelleştirmeleri kontrol edin.
-KB940510 kodlu güncelleştirmyi gördüğünüzde sağ tıklayıp "güncelleştirmeyi gizle" yi seçin. Bundan sonra bu güncelleştirmeyi bir daha görmezsiniz.
Bu güncelleştirmenin etkinliği sadece Paradox OEM Bios Crack ve Grace Timer Stop ile sınırlı. Yani diğer yasadışı etkinleştirme yöntemleri olan "Softmod" (VistaLoader kullanılarak yapılan etkinleştirme) ve "Hardmod" (fiziksel olarak BİOS' u modlayan araç) ile yapılan aktivasyonlarda bu güncelleştirme yüklendikten sonra dahi herhangi bir sorunla karşılaşılmamış. Bu da demek oluyor ki Microsoft' un arkasında açık bıraktığı kapıları kapatması için daha çok çalışması gerekiyor.

Hiç yorum yok: